Home » Math Theory » Measurements and Time » Unit Rate

Unit Rate

Introduction

A unit rate, often known as a single-unit rate, compares one unit of one quantity with a different unit of another quantity. Unit rates are frequently encountered in daily life. Some typical example of unit rates is the distance covered per time, like kilometers per hour and meters per second. In the supermarket, when we get the cost per item is an example of the unit rate.

A unit rate is a ratio between 2 distinct units with one as the denominator. To put it simply, it tells the rate in the lowest terms or the amount for one.

In this article, we will have the definition of rate, unit rate, and unit price and some solved examples in calculating unit rates.

What is the rate?

Definition

Two quantities in different units are compared using a rate. It can be expressed as either a fraction or a ratio. A rate is a ratio that usually involves a unit of time.

For example, an automobile travels 40 kilometers in 2 hours. It means that in 2 hours, the automobile covers forty kilometers. The way we compare the two different units of distance and time as a single ratio is a rate.

What is a unit rate?

Definition

A unit rate, often known as a single-unit rate, compares one unit of one quantity with a different unit of another quantity. A unit rate is a ratio between 2 distinct units with one as the denominator. To put it simply, it tells the rate in the lowest terms or the amount for one.

Some examples of unit rates are kilometer per hour (kph), miles per hour (mph), words per minute (wpm), etc. In problems, the symbol “/” may substitute the word “per.”

The following are examples of unit rates:

( a ) The car travelled 80 kilometers in 2 hours. The unit rate is 40 kilometers per hour or 40 kph.
( b ) There are 200 students and 5 teachers. The unit rate is 40 students per teacher or 40 students/teacher.
( c ) A gardener earned 520 dollars in 40 hours of work. The unit rate is 13 dollars per hour or 13 dollars/hour
( d ) There are 420 apples sold for 6 days. The unit rate is 70 apples sold per day or 70 apples/day.
( e ) The patient has 148 heartbeats in 2 minutes. The unit rate is 74 heartbeats per minute or 74 heartbeats/minute.
( f ) A sprinter runs 120 meters in 20 seconds. The unit rate is 6 meters per second or 6 meters/second.

Calculating the Unit Rate

A unit rate compares one unit of one quantity with a different unit of another quantity. To calculate the unit rate, we must divide the numerator by the denominator of the given rate. 

Let us calculate the unit rate of each of the following scenarios below:

( a ) $45 for 15 pencils
( b ) 71 miles in 2 gallons
( c ) 320 words in 8 minutes
( d ) 18 miles in 150 minutes
( e ) 96 dollars in 8 hours
( f ) 18  dollars for 3 gallons of milk

Solution

( a ) $45 for 15 pencils 

To calculate the unit rate, let us divide 45 dollars by 15 pencils.

Unit Rate = $\frac{45\: dollars}{15\: pencils}$

Unit Rate = 3 dollars/pencil

Therefore, the unit rate of 45 dollars per 15 pencils is 3 dollars per pencil.

( b ) 71 miles in 2 gallons

To calculate the unit rate, let us divide 71 miles by 2 gallons.

Unit Rate = $\frac{71\: miles}{2\: gallons}$

Unit Rate = 35.5 miles/gallon

Therefore, the unit rate for 71 miles per 2 gallons is 35.5 miles per gallon.

( c ) 320 words in 8 minutes

To calculate the unit rate, let us divide 320 words by 8 minutes.

Unit Rate = $\frac{320\: words}{8\: minutes}$

Unit Rate = 40 words/minute

Therefore, the unit rate for 320 words per 8 minutes is 40 words per minute.

( d ) 18 miles in 150 minutes

To calculate the unit rate, let us divide 18 miles by 150 minutes.

Unit Rate = $\frac{18\: miles}{150\: minutes}$

Unit Rate = 0.12 miles/minute

Therefore, the unit rate for 18 miles per 150 minutes is 0.12 miles per minute.

( e ) 96 dollars in 8 hours

To calculate the unit rate, let us divide 96 dollars by 8 hours.

Unit Rate = $\frac{96\: dollars}{8\: hours}$

Unit Rate = 12 dollars/hour

Therefore, the unit rate of 96 dollars per 8 hours is 12 dollars per hour.

( f ) 18  dollars for 3 gallons of milk

To calculate the unit rate, let us divide 18 dollars by 3 gallons of milk.

Unit Rate = $\frac{18\: dollars}{3\: gallons\: of\: milk}$

Unit Rate = 6 dollars/gallon of milk

Therefore, the unit rate of 18 dollars per 3 gallons of milk is 6 dollars per gallon or 6 dollars/gallon.

Unit Price

The cost of a single item is expressed as a unit price. Unit Rate and Unit Price are highly comparable. To determine the unit price of a given good, divide the total cost by the number of items.

The formula calculates the unit price as the total price over total units.

Unit Price=$\frac{Total\: Price}{Total\: Units}$

Let us say, for example, you spent 24 dollars for 6 dozen eggs. To calculate the unit price, we must divide the total cost, 24 dollars, by the total units, 6 dozen. Hence, we have,

Unit Price = $\frac{Total\: Price\: of\: Eggs}{Number\: of\: Dozen\: of\: Eggs}$ 

Unit Price = $\frac{24\: dollars}{6\: dozen}$

Unit Price  = 4 dollars/dozen

Therefore, the unit price of 24 dollars for 6 dozen is 4 dollars per dozen.

For another example, suppose you paid 120 dollars for a car you rented for 3 days. To calculate the unit cost, let us divide the cost of 320 dollars by the total units of 3 days.

Thus, we have,

Unit Price = $\frac{Total\: amount\: paid}{number\: of\: days}$

Unit Price = $\frac{120\: dollars}{3\: days}$

Unit Price = 40 dollars/day

Therefore, the unit price for the car rental is 40 dollars per day.

Solved Examples on Unit Rate

Example 1

The tourists travelled 30 kilometers in 2 hours. Calculate the unit rate.

Solution

Since the tourists travelled 30 kilometers in 2 hours, we must divide 30 kilometers by 2 hours to calculate the unit rate. Hence, we have,

Unit Rate = $\frac{Total\: distance\: covered}{Number\: in\: hours}$

Unit Rate = $\frac{30\: kilometers}{2\: hours}$

Unit Rate = 15 kilometers/hour

Therefore, the unit rate for 30 km per 2 hours is 15 kilometers per hour or 15 kph.

Example 2

A printer prints 60 pages in 20 seconds. Determine the unit rate of pages printed each second.

Solution

The number of pages a printer makes in 20 seconds is 60 pages. To calculate the unit rate, we must divide the total number of pages printed, 60 pages, by the total number of seconds, 20 seconds. Hence, we have,

Unit Rate = $\frac{Total\: pages}{Number\: of\: seconds}$ 

Unit Rate = $\frac{60\: pages}{20\: seconds}$

Unit Rate = 3 pages/second

Therefore, the unit rate for 60 pages in 20 seconds is 3 pages per second.

Example 3

Find the unit rate if a worker earns $800 in 40 hours.

Solution

Since the man earns $800 in 40 hours, we must divide 800 by 40 to calculate the unit rate.

Thus, we have,

Unit Rate = $\frac{Total\: earnings}{Number\: of\: hours}$

Unit Rate = $\frac{800\: dollars}{40\: hours}$

Unit Rate = 20 dollars/hour

Therefore, the unit rate of $800 for 40 hours is $20 per hour.

Example 4

Maria bought 4 chocolate bars for her sisters. How much did each chocolate bar cost if she purchased them for 8 dollars?

Solution

Since we are asked to find the price of each chocolate bar, we must divide the total cost by the total units. Hence, we have the solution,

Unit Price = $\frac{Total\: Price\: of\: chocolate\: bars}{Number\: of\: chocolate\: bars}$

Unit price = $\frac{8\: dollars}{4\: chocolate\: bars}$

Unit Price = 2 dollars/chocolate bar

Therefore, each chocolate bar costs 2 dollars.

Example 5

Martin took 6 hours to run 9 kilometers. Find the unit rate.

Solution

To find the unit rate, divide 9 kilometers by 6 hours. So, we have,

Unit Rate = $\frac{Total\: distance\: covered}{Number\: in\: hours}$

Unit Rate = $\frac{9\: kilometers}{6\: hours}$

Unit Rate = 1.5 kilometers/hour

Therefore, the unit rate of 9 kilometers in 6 hours is 1.5 kilometers per hour or 1.5 kph.

Example 6

A businessman bought 5 television for $3150. Calculate the unit cost.

Solution

To calculate the unit cost, let us divide $3150 by the total number of television the businessman bought. So, we have,

Unit Cost = $\frac{Total\: Price\: of\: television}{Number\: of\: televisions}$

Unit Cost = $\frac{3150\: dollars}{5\: televisions}$

Unit Cost = 630 dollars/television

Therefore, the unit cost is $630 per television.

Example 7

Calculate the unit rate of each of the following:

( a ) $200 for 8 bags 
( b ) 50 kilometers in 4 gallons
( c ) 450 words in 9 minutes
( d ) 250 meters in 8 minutes
( e ) 490 dollars in 35 hours
( f ) 60 dollars for 12 dozen eggs

Solution

( a ) $200 for 8 bags 

To calculate the unit rate, let us divide 200 dollars by 8 bags.

Unit Rate = $\frac{200\: dollars}{8\: bags}$

Unit Rate = 25 dollars/bag

Therefore, the unit rate of 200 dollars per 8 bags is 25 dollars per bag or 25 dollars/bag.

( b ) 50 kilometers in 4 gallons

To calculate the unit rate, let us divide 50 kilometers by 4 gallons.

Unit Rate = $\frac{50\: kilometers}{4\: gallons}$

Unit Rate = 12.5 kilometers/gallon

Therefore, the unit rate for 50 kilometers per 4 gallons is 12.5 kilometers per gallon or 12.5 km/gal.

( c ) 450 words in 9 minutes

To calculate the unit rate, let us divide 450 words by 9 minutes.

Unit Rate = $\frac{450\: words}{9\: minutes}$

Unit Rate = 50 words/minute

Therefore, the unit rate for 450 words per 9 minutes is 50 words per minute or 50 wpm.

( d ) 250 meters in 8 minutes

To calculate the unit rate, let us divide 250 meters by 8 minutes.

Unit Rate = $\frac{250\: meters}{8\: minutes}$

Unit Rate = 31.25 meters/minute

Therefore, the unit rate for 250 meters per 8 minutes is 31.25 meters per minute or 31.25 meters/minute.

( e ) 490 dollars in 35 hours

To calculate the unit rate, let us divide 490 dollars by 35 hours.

Unit Rate = $\frac{490\: dollars}{35\: hours}$

Unit Rate = 14 dollars/hour

Therefore, the unit rate of 490 dollars per 35 hours is 14 dollars per hour or 14 dollars/hour.

( f ) 60 dollars for 12 dozen eggs

To calculate the unit rate, let us divide 60 dollars by 12 dozen eggs.

Unit Rate = $\frac{60\: dollars}{12\: dozen\: of\: eggs}$

Unit Rate = 5 dollars/dozen of eggs

Therefore, the unit rate of 60 dollars per 12 dozen eggs is 5 dollars per dozen or 5 dollars/dozen.

Summary

Two quantities in different units are compared using a rate. It can be expressed as either a fraction or a ratio. A rate is a ratio that usually involves a unit of time. For example, an automobile travels at a speed of 20 kilometers per hour. It means that in one hour, the automobile covers twenty kilometers. The way we compare the two different units of distance and time as a single ratio is a rate.

A unit rate, often known as a single-unit rate, compares one unit of one quantity with a different unit of another quantity. A unit rate is a ratio between 2 distinct units with one as the denominator. To put it simply, it tells the rate in the lowest terms or the amount for one.

Some examples of unit rates are kilometer per hour (kph), miles per hour (mph), words per minute (wpm), etc. In problems, the symbol “/” may substitute the word “per.”

Calculating the Unit Rate

To calculate the unit rate, we must divide the numerator by the denominator of the given rate. 

For example, a gardener earned 520 dollars in 40 hours of work. The unit rate is 13 dollars per hour or 13 dollars/hour.

Unit Price

The cost of a single item is expressed as a unit price. Unit Rate and Unit Price are highly comparable. To determine the unit price of a given good, divide the total cost by the number of items.

The formula calculates the unit price as the total price over total units.

Unit Price=$\frac{Total\: Price}{Total\: Units}$

For example, suppose you paid 120 dollars for a car you rented for 3 days. To calculate the unit cost, let us divide the total cost of 320 dollars by the total units in 3 days.

Thus, we have,

Unit Price = $\frac{Total\: amount\: paid}{Number\: of\: days}$

Unit Price = $\frac{120\: dollars}{3\: days}$

Unit Price = 40 dollars/day

Therefore, the unit price for the car rental is 40 dollars per day

Frequently Asked Questions on Unit Rate ( FAQs )

What is the difference between rate and ratio?

Two quantities in different units are compared using a rate, while A ratio is a comparison of two quantities or numbers expressed in the same units.

When expressing a ratio verbally, we say the ratio of one quantity or number to the second quantity or number. Ratios are frequently written with commas. A rate can be written as a fraction or a ratio. A rate is a ratio that usually involves a unit of time.

What is meant by unit rate?

A unit rate, often known as a single-unit rate, compares one unit of one quantity with a different unit of another quantity. A unit rate is a ratio between 2 distinct units with one as the denominator. To put it simply, it tells the rate in the lowest terms or the amount for one.

Some examples of unit rates are kilometer per hour (kph), miles per hour (mph), words per minute (wpm), etc. In problems, the symbol “/” may substitute the word “per.”

What distinguishes a rate from a unit rate?

A rate and a unit rate are two different ways to compare two separate units of measurement. A rate is a ratio between two different units, whereas a unit rate is the comparison of two different units of measurement with a denominator of 1. 

What are examples of rates in the real world?

Rates are frequently encountered in daily life. Prices in supermarkets and department stores are examples of rates. Rates are also used to calculate gasoline prices, speedometer readings, hourly wage payments, and monthly subscription fees.

What is the formula for getting the unit price?

The formula calculates the unit price as the total price over total units.

Unit Price=$\frac{Total\: Price}{Total\: Units}$

The cost of a single item is expressed as a unit price. Unit Rate and Unit Price are highly comparable. To determine the unit price of a given good, divide the total cost by the number of items.

Let us say, for example; you spent 10 dollars for 5 pencils. If we want to find the unit price, we must divide the total cost, 10 dollars, by the total units, 5 pencils. Hence, we have,

Unit Price = $\frac{10\: dollars}{5\: pencils}$

Unit Price = 2 dollars/pencil

Therefore, the unit price of 10 dollars for 5 pencils is 2 dollars per pencil.

For another example, suppose you paid 120 dollars for a car you rented for 3 days. To calculate the unit cost, let us divide the total cost of 320 dollars by the total units in 3 days.

Thus, we have,

Unit Price = $\frac{Total\: amount\: paid}{Number\: of\: days}$

Unit Price = $\frac{120\: dollars}{3\: days}$

Unit Price = 40 dollars/day

Therefore, the unit price for the car rental is 40 dollars per day.

Why do we use unit rates?

A unit rate, often known as a single-unit rate, compares one unit of one quantity with a different unit of another quantity. A unit rate is a ratio between 2 distinct units with one as the denominator. 

Unit rate allows for easy comparison between data values. Unit rates are frequently employed in practical situations, such as when converting between measurement systems.

How do we calculate the unit rate?

To calculate the unit rate, we must divide the numerator by the denominator of the given rate. 

Let us say, for example; you paid 45 dollars for 3 pencils. To calculate the unit rate, we must divide 45 dollars by 3 pencils. So, we have,

Unit Rate = $\frac{45\: dollars}{3\: pencils}$

Unit Rate = 15 dollars/pencil

Therefore, the unit rate of 45 dollars per 3 pencils is 15 dollars per pencil.

How do we solve problems that involve unit rates?

We must write the ratio as a fraction and perform division to solve unit rate problems. 

For example, Martin took 6 hours to run 9 kilometers. Find the unit rate.

Solution

To find the unit rate, divide 9 kilometers by 6 hours. So, we have,

Unit Rate = $\frac{9\: kilometers}{6\: hours}$

Unit Rate = 1.5 kilometers/hour

Therefore, the unit rate of 9 kilometers in 6 hours is 1.5 kilometers per hour or 1.5 kph.

Why is it called a unit rate?

A unit rate, often known as a single-unit rate, compares one unit of one quantity with a different unit of another quantity. A unit rate is a ratio between 2 distinct units with one as the denominator. To put it simply, it tells the rate in the lowest terms or the amount for one.

What is meant by unit price?

The cost of a single item is expressed as a unit price. Unit Rate and Unit Price are highly comparable. To determine the unit price of a given good, divide the total cost by the number of items.

The formula calculates the unit price as the total price over total units.

Unit Price=$\frac{Total\: Price}{Total\: Units}$

Unit Fractions (Thanksgiving Day Themed) Math Worksheets
Ratio (World Teachers’ Day Themed) Math Worksheets
Measuring Skill: The International System of Units (Epiphany Themed) Math Worksheets

Link/Reference Us

We spend a lot of time researching and compiling the information on this site. If you find this useful in your research, please use the tool below to properly link to or reference Helping with Math as the source. We appreciate your support!

  • "Unit Rate". Helping with Math. Accessed on February 1, 2023. https://helpingwithmath.com/unit-rate/.

  • "Unit Rate". Helping with Math, https://helpingwithmath.com/unit-rate/. Accessed 1 February, 2023.

  • Unit Rate. Helping with Math. Retrieved from https://helpingwithmath.com/unit-rate/.